Kompleksowe rozwiązania dla biznesu

Brak polskich znaków w wydruku Konica Minolta C252

Brak polskich znaków w wydruku Konica Minolta C252

W niniejszym artykule pokażę jak ustawić urządzenie wielofunkcyjne Konica Minolta C252, aby poprawnie drukowała polskie tzw. znaki diakrytyczne, czyli ą,ę,ó,ń…etc. Przykład co prawda dotyczy urządzenia Konica Minolta C252, jednak myślę, że z powodzeniem znajdzie zastosowanie w podobnych modelach tego producenta. Rzecz dotyczy oczywiście odpowiedniej konfiguracji sterownika urządzenia.

System operacyjny: Windows XP

Ze  strony producentahttp://www.konicaminolta.eu/ ściągnąłem sterownik do tego modelu. Po zainstalowaniu i przeprowadzeniu wydruku testowego ze zdziwieniem spostrzegłem, że nawet na „stronie testowej” brak polskich „krzaczków”.

Rozwiązanie nie jest trudne, jednak nie od razu jest oczywiste. Rzecz dotyczy samej maszyny. Otóż otwieramy „Właściwości” drukarki z poziomu panelu sterowania i otwieramy „Preferencje drukowania”:

W zakładce „Czcionka” (w innych modelach Konica Minolta tego ustawienia również szukaj w zakładce „Jakość”) należy wyłączyć korzystanie przez urządzenie z czcionek, które są zainstalowane w urządzeniu i jak się okazuje często te czcionki domyślnie nie posiadają polskich znaków:

Odznaczamy „Użyj czcionek drukarki” i gotowe. Teraz dostaniemy poprawny wydruk z polskimi znakami diakrytycznymi (ą,ę,ó,ń,..)

A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają” Mikołaj Rej