Kompleksowe rozwiązania dla biznesu

Drukowanie na Konica Minolta Di183 / 7118 w Windows 7

Drukowanie na Konica Minolta Di183 / 7118 w Windows 7

Microsoft mocno atakuje nas nowymi systemami operacyjnymi. Windows 7 na dobrze nie zadomowił się jeszcze w komputerach przeciętnego Kowalskiego, a już wydano Windows 8. Fajnie? Pewnie tak, ale…

Producenci urządzeń Konica Minolta, szczególnie tych wiekowych, niestety nie wspierają swoich „starszych” produktów i nie aktualizują zasobów sterowników i oprogramowania. Na ich stronach próżno szukać sterowników dla Windows 7 czy 8 dla urządzeń z przed prawie dekady. Przedstawiam poniżej rozwiązanie problemu „braku sterownika”, na jaki natrafiłem podczas instalacji urządzeń Konica Minolta Di183 oraz modelu 7118 w systemie operacyjnym Windows 7.

Z poziomu Panelu sterowania wybieramy „Drukarki” -> „Dodaj drukarkę”:

Na  następnym ekranie wybieramy sposób komunikacji  z urządzeniem. W moim przypadku jest to urządzenie podłączone do sieci, więc tworzę nowy standardowy port sieciowy i podaję adres IP urządzenia. W kolejnym kroku wybieramy typ urządzenia:

Następnie docieramy do listy sterowników, które mamy dostępne w systemie do instalacji. W tym momencie warto zaktualizować listę sterowników przy pomocy „Windows Update”. Trwa to chwilkę, ale warto to zrobić, ponieważ w moim przypadku to aktualizacja listy pozwoliła na instalację urządzenia w Win7.

Niestety, mimo aktualizacji nie znalazłem sterowników do mojego urządzenia, ale udało się odnaleźć sterownik  do modułu drukującego, które mam w urządzeniu, co oczywiście załatwia sprawę. W moim przypadku dla Konica Minolta Di183 oraz Konica Minolta 7118 moduł drukujący jaki posiadam to Minolta Pi1802/1502e. Zaznaczamy i instalujemy:

Gotowe. Od tej pory możemy cieszyć się drukowaniem na naszym starym urządzeniu w nowym systemie operacyjnym. Jeśli nie odnaleźliście modelu modułu drukującego lub nie działa w Waszym urządzeniu, myślę że warto spróbować podmienić sterownik na podobny z listy, ponieważ często jest tak, że sterownik obsługuje kilka urządzeń różniących się w zasadzie tylko nazwą.

I na koniec ciekawostka: W Windows XP w wersji 64-bit urządzenia Konica Minolta Di183 / Konica Minolta 7118 można obsłużyć przez sterownik Minolta Pi3500.